Freedemo

Wersja demonstracyjna

sprawdź bez zakładania konta

Wypróbuj

Finansowanie zewnętrzne

Pani Magda, właścicielka butiku na warszawskim Mokotowie, zapragnęła otwarcia nowego punktu sprzedaży po drugiej stronie Wisły. Wiedziała, że do realizacji swojego pomysłu potrzebuje wspomóc się zewnętrznym finansowaniem. Była już bliska podpisania umowy kredytowej z bankiem, w którym od lat ma konto. W ostatniej chwili napisała do nas… to, co podpowiedzieliśmy bardziej przypadło jej do gustu...

      Zaciągnięcie kredytu w banku, w którym mamy konto, jest oczywiście najprostszym rozwiązaniem. Jeśli występują na nim obroty, nieustannie otrzymujemy oferty kredytowe, z których możemy skorzystać bez żadnych formalności. Przyznanie kredytu i jego wysokość uzależnione są jedynie od wysokości miesięcznych wpływów. Decyzję kredytową otrzymujemy nawet w kilka minut, a środki bardzo szybko trafiają na nasze konto. Jest zatem łatwo, ale wcale nie musi być tanio. Trzeba zawsze mieć na uwadze fakt, że zwykle lepsze warunki otrzymują nowo pozyskani klienci niż ci związani z bankiem od lat.

      Przeanalizowaliśmy szczegółowo sytuację Pani Magdy. Bank zaproponował jej kredyt gotówkowy indywidualny z dość wysoką marżą, prowizją i oprocentowaniem. Podpisanie takiej umowy byłoby dla Naszej klientki zupełnie nieopłacalne. Z drugiej strony zastanawialiśmy się, jaki rodzaj finansowania zewnętrznego byłby najkorzystniejszy i możliwy do uzyskania. Większe spektrum rozwiązań dawałby biznes związany np. z nowoczesnymi technologiami. W przypadku firmy handlowej kredytowanie jest najkorzystniejszym i najszybszym rozwiązaniem.

      Nim przystąpiliśmy do poszukiwań najlepszej oferty, poprosiliśmy Panią Magdę o przygotowanie wyciągów z konta za ostatnie 12 miesięcy, a także PIT-ów z dwóch poprzednich lat. Okazało się, że obroty są na poziomie kilkuset tysięcy złotych rocznie, a ostatnie lata klientka zakończyła na plusie.

      Terminowo także reguluje swoje zobowiązania wobec US i ZUS, a także raty wcześniej zaciągniętych kredytów. Działalność prowadzi od trzech lat, więc w oczach banku jest wiarygodnym klientem.

      Poszukując produktu dla Pani Magdy skupiliśmy się jedynie na ofertach dla biznesu. To znacznie korzystniejsze rozwiązanie z kilku powodów:

1.      Oprocentowanie kredytów firmowych jest niższe.

2.      Można wynegocjować dłuższy okres kredytowania – nawet do 15 lat.

3.      Odsetki od kredytu firmowego księgujemy w koszty.

      Banki mają w swojej ofercie zarówno kredyty przyznawane na podstawie obrotów, jak i takie, w przypadku których, analizując zdolność kredytową, bierze się pod uwagę zyski osiągnięte w ostatnich latach. W przypadku Pani Magdy, ze względu na jej wyniki finansowe, mogliśmy skorzystać z obu możliwości i wybrać najlepszą propozycję. W ciągu tygodnia od pierwszego kontaktu środki finansowe trafiły na konto naszej klientki. Otrzymała optymalne rozwiązanie w bardzo krótkim czasie.

      Analizując dokumenty Pani Magdy, nasi specjaliści zauważyli, iż nie korzysta z narzędzi optymalizacji podatkowej. W ostatnim roku zapłaciła wysokie podatki, ponieważ już w październiku weszła w drugi próg podatkowy (32%). Dużo lepszym rozwiązaniem byłby podatek liniowy – 19%.  Zasugerowaliśmy klientce także zmianę zasad rozliczenia VAT-u. Jako mikroprzedsiębiorca ma prawo do kwartalnego regulowania tego podatku. Korzyści są oczywiste, biznes Pani Magdy wymaga ciągłego obrotu gotówki. Wydłużenie terminu płatności wpływa więc na zwiększenie płynności finansowej i inwestycyjnej firmy.

      Wracając do kwestii pozyskiwania środków na inwestycje, przedsiębiorcy często decydują się na najprostsze i najbardziej niekorzystne rozwiązanie. Skupieni na bieżącej działalności firmy, nie mają czasu na poszukiwanie dobrych rozwiązań. Na przykładzie Pani Magdy widać, jak wiele mogą zyskać, powierzając swoje sprawy sprawdzonym doradcom – fachowcom w branży finansowej.